Сам доктор проктолог не бачить жодної принципової різниці між візитом пацієнта до нього і, скажімо, аналогічним відвідуванням тим самим чоловіком, кабінету стоматолога.
Адже будь-яка людина в більшості випадків приходить до лікаря не просто так, а через те, що вона має певні проблеми. Наприклад, він відчуває той чи інший дискомфорт, страждає від регулярних гострих чи тупих болів.
Тому в його інтересах якомога раніше звернутися до лікаря, щоб всіляко мінімізувати об'єктивно існуючі ризики розвитку певних ускладнень вже наявного захворювання.
Сама собою хвороба точно не пройде. Оскільки ваш організм вже страждає від неї. А це означає, що він уже з нею не зміг своєчасно впоратися.
При цьому лікарі-урологи, проктологи та ендоскопісти звертають увагу на те, що при первинному обстеженні проводитися огляд лише прямої кишки, яка і так є порожньою, нічим не наповненою.
Її фактичне наповнення відбувається тільки в момент виникнення безпосередніх позивів до відвідування туалету.
Як готуватися до огляду проктолога
За дві, три години до відвідин кабінету проктолога ви можете зробити собі мікроклізму або прийняти відповідний проносний препарат. Вже за п'ять, десять хвилин після прийому препарату у вас виникне бажання сходити до туалету.
Завдяки цьому кишечник зможе практично повністю очиститися від калових мас, що є в ньому. Те саме станеться і з прямою кишкою. У ряді випадків є сенс прийняти такий препарат повторно.
Як проходить прийом у проктолога та консультація
далі слід консультація проктолога (у Миколаєві, якщо ви тут живете) з пацієнтом для з'ясування причин його візиту, для більш детального визначення його скарг, їх можливих причин. У більшості випадків такими причинами є кров'яні або кров'янисті виділення прямої кишки, біль, що виникає в процес дефекації або, наприклад, через безпосереднього випадання прямої кишки.
Далі лікар з'ясовує у пацієнта значні нюанси його фактичного стану, детальніше опитуючи щодо тривалості, частоти виникнення симптоматичних проявів тих чи інших порушень.
Він уточнює, як саме це може бути пов'язане з його дієтою, з способом життя загалом, з особливостями метаболізму, з процесом дефекації, задаючи додаткові питання більш точної постановки діагнозу чи визначення значимих нюансів самого процесу подальшого обстеження.
Це важливо хоча б з тієї причини, що досвідчений лікар-проктолог вже на цьому етапі виявляється здатним визначити найбільш ймовірну причину захворювання, підібрати оптимальні для конкретної методики діагностики, запропонувати способи лікування.
Приблизно в половині випадків проктологи завдяки своєму досвіду знають найімовірнішу причину виникнення тієї чи іншої патології на етапі попереднього обстеження пацієнта. У таких випадках необхідність проведення додаткових досліджень, у здачі певних аналізів відразу ж відпадає.
Огляд у проктолога - як проводиться
Оптимальним способом проведення проктологічного огляду самі лікарі вважають розміщення пацієнта в гінекологічному кріслі. Оскільки такий метод обстеження дає можливість максимально детально вивчити пряму кишку або глибші відділи кишечника пацієнта, якщо є необхідність.
Або таку процедуру обстеження пацієнту пропонують пройти в колінно-ліктьової позиції. Ще одним варіантом проведення проктологічного огляду є розміщення пацієнта у положенні на боці.
У процесі проктологічного огляду відбувається вивчення перианальной області, визначається наявність або відсутність свищевих отворів, тріщин, мікротріщин, почервоніння, набряків, запалень у цій галузі, у цій зоні.
При здійсненні подібних маніпуляцій відбувається незначне розведення, розкриття області заднього проходу, після чого відбувається дотикальне пальцеве обстеження необхідної ділянки прямої кишки.
Майже завжди воно виявляється безболісним, причиною чого є порівняні розміри, діаметри калових мас і робочого пальця проктолога. Самі відчуття при цьому нагадують звичайний похід у туалет по-великому.
Якщо проктологічне захворювання виявлено під час діагностики
У ряді випадків, наприклад, за наявності пацієнта анальних тріщин введення навіть пальця проктолога в анальний отвір виявляється неможливим через рефлекторного м'язового спазму сфінктера. Таку рефлекторну реакцію пацієнта можна вважати захисною.
У подібних випадках подальше проведення дослідження не відбувається через його неможливість або крайню хворобливість.
Для усунення причин такої рефлекторної реакції лікар може призначити лікування, спрямоване на купірування запальних процесів у уражених тканинах.
При терміновості або через інші об'єктивні фактори, пов'язані з необхідністю надання допомоги пацієнту, лікар-проктолог використовує мазь з лідокаїном, з іншим анестетиком для обробки самого анального каналу разом з періанальною областю.
Після цього слідує нетривале очікування (5, 10 хвилин) до початку безпосередньої дії самого знеболювального препарату. Потім лікар проводить вивчення даної зони для визначення наявності ущільнень, поліпів у прямій кишці, внутрішніх гемороїдальних вузлів, кишень.
Такий етап дослідження є вкрай важливим та інформативним, оскільки він дозволяє проктологу точніше з'ясувати найбільш ймовірну причину виникнення конкретної патології, поставивши відповідний діагноз або визначивши оптимальний спосіб подальшого обстеження, його нюанси. Це дає можливість лікарю точно визначити наявність та місце розташування утворень, новоутворень у зоні прямої кишки пацієнта або за її межами.
Що корисно знати про аноскопію. Інструментальний огляд
Наступним етапом дослідження є аноскопія, навіщо застосовується спеціальне устаткування. Це робиться для детальнішого вивчення анальних каналів пацієнта. Діаметр робочої частини такого обладнання виявляється не більшим за товщину людського пальця, завдяки чому саме дослідження сприймається пацієнтом як безболісне.
Під час такого вивчення стану анальних каналів проводиться огляд гемороїдальних вузлів, визначається колір слизової оболонки, уточнюється додаткова інформація, необхідна максимально точної постановки діагнозу.
Ректороманоскопія під час консультації проктолога
Не менш важливим етапом проктологічного дослідження виявляється ректороманоскопія, яка передбачає попереднє проведення аналогічної підготовки.
Ректороманоскопія дає можливість здійснити огляд слизової оболонки прямої кишки, доповнивши при необхідності обстеженням дистальних відділів сигмовидної кишки. Це пов'язано з суто функціональним взаємозв'язком певних відділів кишечника.
В такому випадку об'єктивно необхідним є проведення додаткового огляду із застосуванням спеціального обладнання перших 20, 30 см прямої кишки для визначення наявності або відсутності в цій галузі тих самих поліпів, пухлин, запальних процесів, механічних пошкоджень.
Але іноді навіть такого комплексу досліджень буває явно недостатньо, що змушує лікаря-проктолога проводити огляд усієї товстої кишки вже із застосуванням колоноскопа, ця процедура називається колоноскопія. Але в такому випадку для даного дослідження призначається окремий день.
Часті питання
Огляд відбувається у затишній клініці. Спочатку лікар збирає анамнез та ставить питання про стан пацієнта. Потім потрібно лягти на кушетку, зігнувши ноги в колінах, щоб лікар міг провести візуальний огляд та, можливо, огляд прямої кишки за допомогою аноскопа.
Щоб правильно підготуватись, рекомендується за день до прийому обмежити споживання газованих напоїв та продуктів, що викликають підвищене газоутворення, а також зробити мікроклізму, щоб очистити кишечник.
Зазвичай перед прийомом до проктолога потрібно здати аналіз калу на приховану кровотечу і, можливо, пройти додаткові обстеження, якщо лікар вважатиме це за необхідне.
Якщо у вас геморой, проктолог лікує цей стан залежно від його стадії. Лікар може призначити лікування, включаючи медикаменти та рекомендації щодо дієти, а також, у разі потреби, обговорити варіанти хірургічного втручання.
Так, найчастіше перед прийомом до лікаря-проктолога пацієнта просять зробити клізму, щоб очистити товстий кишечник. Це допоможе лікареві краще провести візуальний огляд.
Під час прийому ви можете очікувати на уважне ставлення фахівця. Лікар проведе огляд, поставить питання про ваш стан, і на основі цього зможе поставити точний діагноз.
Найкраще записатися на прийом заздалегідь, оскільки багато клінік працюють по запису. Без попереднього запису вам може бути важко потрапити на прийом цього ж дня.
- Автор
- Категорія Геморой, Анальна тріщина, Поліпи кишечника, Епітеліальний копчиковий хід
- Дата публікації
- Останнє оновлення 21 серпня, 2024
Категорії
Теги
Останні пости
Уявіть ваше тіло як будинок, а куприковий свищ — як прихований витік, що повільно руйнує фундамент. Це стан, що часто проявляється у вигляді болючого набряку біля куприка,…
Читати даліЧи знаєте ви, що приблизно кожен 20-й українець страждає на запальні захворювання кишечника (ВЗК)? Розуміння симптомів, способи діагностики запалення кишечника лікарями та доступні методи лікування можуть…
Читати даліЩо таке кіста куприка? Відома як пілонідальна кіста, вона зазвичай утворюється біля основи вашого хребта і часто містить волосся та залишки шкіри. Якщо вона заразиться.
Читати даліПарапроктит дієта: повний посібник із харчування під час хвороби та після операції Дослідження складнощів харчування під час хвороби та відновлення після операції на парапроктит може бути…
Читати даліГемороїдальний свищ – це серйозне захворювання, яке може значно погіршити якість життя пацієнта. Розуміння природи нориць, їх діагностика та ефективне лікування хірургом проктологом є ключовими.
Читати далі