Хронічний парапроктит (параректальний свищ)
Хронічний парапроктит або свищ прямої кишки зазвичай є наслідком неадекватного лікування захворювання у гострій формі – гострого парапроктиту.
Гнійне вогнище, яке при не зверненні за медичною допомогою може розкриватися мимоволі, з утворенням ходу в параректальній клітковині.
Свищ, після розкриття парапроктиту, є дуже тонким патологічним каналом, що з'єднує анальний прохід з новоутвореним отвором на шкірі.
Внутрішній отвір свища знаходиться у прямій кишці, через нього в клітковину проникає інфекція.
Хвороба протікає циклічно: ремісія постійно змінюється загостренням.
Параректальний свищ заявляє себе гнійними виділеннями, іноді з домішкою крові, з отвори на шкірі області промежини.
Людина відчуває гострий біль під час дефекації, незручно ходити, сидіти і навіть лежати, важко підтримувати гігієну. У цьому випадку дуже важливо вчасно звернутися за медичною допомогою та не допустити утворення нових каналів та гнійних затіків.
Діагноз та призначення терапії довірте лікарю!
Не займайтеся самолікуванням!
Причини виникнення
Свищі у прямій кишці та задньому проході виникають у результаті запущених запальних процесів ректальної області. Найчастіша причина захворювання – гострий парапроктит. За статистикою майже 40% пацієнтів не звертаються до проктолога з появою перших ознак хвороби та лікуються народними «бабусиними» методами.
Результатом такого самостійного лікування свища стає прогрес та ускладнення хвороби, утворення гнійників в анальній зоні. Якщо осередок запалення розкривається самостійно, може сформуватися глибокий патологічний канал, що дуже небезпечно здоров'ю пацієнта.
Основні причини хвороби:
- Травми слизової прямої кишки щільними каловими масами при запорах;
- Недотримання особистої гігієни;
- Злоякісні новоутворення у прямій кишці та хвороба Крона;
- Інфекції.
Парапроктит: свищева форма. Симптоми хвороби
Симптоми захворювання найбільше виражені під час загострення. У стадії уявного спокою запалення практично згасає і інтенсивність болю знижується, але рана повністю не гоїться.
Тривале існування параректального нориці загрожує наступними ускладненнями:
- Постійні загострення хвороби можуть спровокувати поширення осередку запалення та утворення нових гнійників у м'яких тканинах;
- Поява рубців в анальній ділянці;
- Звуження заднього проходу;
- Переродження тканин у злоякісні новоутворення.
Параректальний нориць. Сучасні методи діагностики
У більшості випадків лікар проктолог може поставити діагноз під час первинного огляду пацієнта. При підозрі на параректальний нориці доктор проводить обстеження прямої кишки пальцевим методом та за допомогою інструментальної діагностики: аноскопія, ректороманоскопія та інші методи дослідження.
Лікування хронічного парапроктиту.
профілактика захворювання
Як методи профілактики парапроктиту та інших захворювань анального каналу і прямої кишки потрібно постійно дотримуватися правил особистої гігієни, підмиватися після кожного акта дефекації, використовувати зручну бавовняну білизну.
Виникненню парапроктитів (і свищів) сприяють геморой та анальні тріщини.
Пам'ятайте, що своєчасне звернення до фахівця допоможе запобігти розвитку хвороби та ускладнень.
Параректальний свищ, лікування, період реабілітації
Єдиний спосіб лікування нориці прямої кишки - хірургічна операція. Після встановлення діагнозу та визначення методу оперативного лікування починається планова підготовка до втручання.
Якщо хвороба перебуває у стадії загострення, спочатку розкривається вогнище запалення, а висічення свища призначається у разі індивідуально.
За день до операції пацієнт повинен виключити з раціону продукти, які провокують утворення газів та прийняти спеціальний проносний засіб для очищення кишківника.
Операція проводиться під загальною чи місцевою анестезією. Хірург-проктолог вибирає спосіб та методику оперативного втручання індивідуально залежно від розташування та обсягу вогнища.
Лікування нориці прямої кишки малоінвазивними методами
Мета хірургічного втручання незалежно від застосовуваної техніки - ліквідація свищевого ходу та усунення гнійних набряків з мінімальним порушенням цілісності тканин.
Вибір методу хірургічного втручання залежить від розташування осередку запалення та особливостей організму пацієнта. Найчастіше використовуються малоінвазивні методи лікування (лазерне лікування та інші), іноді без накладання швів.
При цьому крововтрата і болючі відчуття відсутні або мінімальні, не утворюються рубці. Істотно скорочується реабілітаційний період.