Поліпи прямої кишки (анального каналу)
Поліпи прямої кишки – це пухлиноподібні утворення, які можуть виникати як при захворюваннях кишечника, так і за наявності спадкової схильності.
Даний вид пухлин росте на слизовій оболонці стінок прямої кишки і може досягати від кількох міліметрів до кількох сантиметрів у розмірі.
Діагноз та призначення терапії довірте лікарю!
Не займайтеся самолікуванням!
Ознаки поліпів у кишечнику, причини розвитку поліпів ануса
Серед основних за наявності поліпів можна виділити діарею, запори, слизові та/або кров'янисті виділення з прямої кишки, біль у черевній порожнині. Деякі люди також можуть відчувати дискомфорт при дефекації.
Звернення до лікаря у разі появи цих симптомів є вкрай важливим, оскільки поліпи згодом можуть перероджуватись у злоякісні утворення. Ризик розвитку раку прямої кишки збільшується залежно від розміру та структури утворень, а також їх кількості.
У деяких випадках може бути потрібне хірургічне видалення ураженої області. Раннє виявлення та видалення поліпів попереджає розвиток раку та зберегти здоров'я пацієнта.
Діагностика поліпів прямої кишки
Для виявлення поліпів прямої кишки використовуються різні методи дослідження від простого пальцевого обстеження до проведення аноскопії, ректороманоскопії та інших досліджень. Оптимально обстежити весь товстий кишечник і провести колоноскопію, щоб уникнути утворень у верхніх відділах товстого кишечника.
Усі виявлені поліпи мають бути видалені та відправлені на гістологічне дослідження, щоб уникнути можливих ускладнень при подальшому розвитку захворювання.
Рекомендується проходити регулярне медичне обстеження для раннього виявлення новоутворень товстого кишечника і запобігання їх перетворенню на злоякісні пухлини. Всім людям після 45 років рекомендована скринінгова колоноскопія, а у разі наявності спадкової схильності або наявності скарг з боку товстої кишки, рекомендується більш раннє дослідження.
Причини появи поліпів прямої кишки
Поліпи виникають найчастіше у людей віком від 50 років. Тим не менш, наявність деяких факторів ризику може збільшити ймовірність їхньої появи і в інших вікових групах.
Один із основних факторів ризику поліпів – це спадковість. Люди, у яких родичі мали поліпи або рак товстої кишки, схильніші до розвитку цієї хвороби.
Інші фактори, які збільшують ймовірність появи поліпів у кишечнику, включають:
- ожиріння;
- Куріння;
- Дієту, бідну у харчових волокнах;
- Вживання величезних кількостей тваринних жирів;
- Вживання алкоголю;
- Деякі захворювання, такі як виразка шлунка, гастрит, виразковий коліт та хвороба Крона.
Деякі дослідження також вказують на зв'язок між цукровим діабетом та виникненням поліпів. Профілактика та регулярний скринінг можуть допомогти виявити хворобу на ранніх стадіях та запобігти розвитку раку.
Якщо ви перебуваєте в групі ризику, Вам необхідно обговорити зі своїм лікарем регулярність обстеження товстого кишечника та заходи профілактики, щоб знизити ризик виникнення злоякісних утворень.
Види поліпів товстого кишечника
Поліпи прямої кишки можна розділити на кілька видів залежно від їх морфологічних характеристик та можливості злоякісного перетворення.
- Аденоматозні поліпи, поширені у 70-90% всіх пацієнтів із цим діагнозом. Ці поліпи є потенційно небезпечними, оскільки можуть перетворитися на злоякісні пухлини. Люди, які страждають на аденоматозні поліпи, повинні навіть після їх видалення періодично проходити обстеження для виключення наявності неопластичних змін.
- Гіперпластичні, запальні та гамартомні поліпи. Хоча вони зазвичай не озлоякісні, але можуть бути фактором ризику наявності інших видів поліпів, потенційно збільшуючи небезпеку розвитку злоякісних процесів.
- Ворсинчасті поліпи є пухлиноподібними нарости з вираженими ворсинками на поверхні слизової оболонки прямої кишки. Це захворювання відноситься до групи доброякісних утворень, проте існує ймовірність переродження ракової пухлини. Цей вид поліпів зазвичай виникає у людей старшого віку, хоча останніми роками вони стали частіше зустрічатися у пацієнтів молодших вікових груп.
Причини розвитку поліпів прямої кишки
Причини виникнення хвороби остаточно не зрозумілі, хоча багато досліджень показали, що ризик виникнення поліпів збільшується з віком. Крім того, тривалі хронічні запальні захворювання шлунково-кишкового тракту та деякі генетичні порушення підвищують ризик розвитку хвороби. Інші можливі причини включають вживання алкоголю, куріння, ожиріння, а також нестачу фізичної активності та неправильне харчування.
Важливо відзначити, що розвиток поліпів у більшості випадків протікає без симптомів, тому їх виявлення може бути неможливим без проведення спеціальних обстежень. Регулярні контроль стану здоров'я та профілактичні обстеження можуть допомогти запобігти розвитку даного захворювання та своєчасно виявити його на ранній стадії.
Методи обстеження пацієнта під час огляду.
Збір анамнезу
Виявлення факторів ризику, що сприяють розвитку злоякісних утворень товстого кишечника.
Лікування поліпів ануса
Виявлені поліпи мають бути видалені. Метод хірургічного лікування залежить від їх типу та розташування. Операція проводиться під загальною чи місцевою анестезією.
Після видалення поліпів слід виконувати рекомендації лікаря, щоб максимально знизити ризик післяопераційних ускладнень. У разі виникнення болю, кровотечі або інших скарг необхідно негайно звернутися до лікаря.
Видалення поліпів прямої кишки: як проводиться операція
Видалення поліпів в анальному каналі проводиться класичним хірургічним методом або із застосуванням малоінвазивних методик. Поліпи, розташовані вище 10 - 12 см від анального отвору, видаляються ендоскопічно.
Через ректоскоп у кишку вводиться електрод із петлею на кінці. Поліп захоплюють та зрізають ніжку струмом. Процедура безболісна та не вимагає госпіталізації. Завдяки застосуванню сучасних малотравматичних технік, що передбачають одночасно з видаленням тканин коагуляцію судин, немає необхідності накладати шви.
Усунення поліпів верхніх відділів товстого кишківника можливе за допомогою колоноскопа під час медикаментозного сну. При поліпозі вдаються до видалення частини товстої кишки. Видалені тканини обов'язково вирушають на гістологічний аналіз.
Усунення поліпів анального каналу можливе в амбулаторних умовах за допомогою місцевої або загальної анестезії (залежно від обсягу втручання та показань). Тривалість операції може бути від кількох хвилин до півгодини. Завдяки сучасним можливостям медицини, позбавитися поліпів ви можете безпосередньо в день звернення.
Переваги малоінвазивних методик видалення поліпів прямої кишки
Для видалення поліпів найчастіше використовуються можливості малоінвазивної хірургії. У цього є низка переваг:
- Мінімальна операційна травма;
- Немає потреби у загальному наркозі;
- Больовий синдром практично відсутній;
- Безкровність;
- відсутність рубцевих дефектів анального каналу;
- Короткий період відновлення
Запишіться на консультацію проктолога у Миколаєві вже сьогодні для якнайшвидшої діагностики та лікування поліпів прямої кишки!