Дитячий геморой, причини, симптоми та лікування
Зміст (орієнтовний час читання 10 хвилин):
Дуже багато батьків дивуються, коли лікар повідомляє їм, що у дитини геморой і відразу запитують: «Як це можливо?».
Чи буває у дітей геморой?
Геморой у дітей - це захворювання, при якому відбувається варикозне розширення венозних сплетень у прямій кишці. Для дошкільнят і підлітків хвороба становить особливу небезпеку, оскільки в організмі несвоєчасне лікування може призвести до розвитку хронічного процесу.
Особливо це небезпечно для дітей дошкільного віку, оскільки вони не завжди можуть регулювати напруження в момент дефекації, що може призводити до порушення цілісності гемороїдальних судин. Часто у дітей, які страждають на гемороїдальну хворобу, можна спостерігати прояви втоми, апатії, відсутність апетиту та втрати ваги.
Причини виникнення геморою у дітей
Геморой може виникнути з різних причин. Однією з них є порушення роботи кишечника, що призводить до постійних закрепів або діареї, що спричиняє підвищення тиску в кровоносних судинах прямої кишки. Патологічні зміни в навколишніх тканинах, такі як розвиток гемороїдальних вузлів, також можуть виникнути через генетичну схильність. Один із факторів розвитку геморою — це генетична схильність, обумовлена спадковою слабкістю венозних стінок.
Інші фактори, які можуть збільшити ризик розвитку геморою, включають неправильне харчування, сидячий спосіб життя, надмірну вагу, напругу через постійний плачу, запори, запальні захворювання кишечника, анальні тріщини. Вік також відіграє роль, оскільки захворювання найбільш поширене у дітей вікової групи від 4 до 10 років.
Причини геморою у школярів та підлітків
У школярів додаються нові фактори ризику:
- Малорухливий спосіб життя. Раніше діти вели активний спосіб життя: ігри у дворі, спорт тощо. Зараз вільний час багато хто воліє проводити сидячи за комп'ютером або дивлячись відео на ліжку. Це призводить до застою крові в малому тазі, через що хвороба прогресує.
- Фаст-фуд та солодке. Майже всі діти люблять солодке та фаст-фуд, але зловживання цими продуктами може викликати проблеми із серцево-судинною та травною системами, що може стати причиною розвитку гемороїдальної хвороби. Неправильне харчування є зараз одним із найголовніших факторів ризику.
- У старшокласників іноді зустрічається захоплення енергетичними та слабоалкогольними спиртними напоями. Це може призводити до венозного застою в гемороїдальному сплетенні та можливої кровотечі.
Важливо стежити дитину кожному етапі її розвитку, оскільки безпосередньо встановлено у якому віці хвороба проявляється найчастіше.
Симптоми геморою у дітей
клінічна картина захворювання на геморой у дітей мало чим відрізняється від дорослих:
- Печіння та свербіж в області ануса;
- Кровотеча з ануса;
- Дискомфорт та відчуття стороннього тіла у прямій кишці;
- біль;
- Набухання чи випадання гемороїдальних вузлів.
Про стадії геморою та симптоми докладніше можна дізнатися у статті «Про геморой".
Як виявити геморой у дитини
Для батьків важливо знати, як виявити геморой у своєї дитини.
Хронічний геморой у дітей досить рідкісний випадок. Тим не менш, при появі перших ознак хвороби необхідно негайно вжити заходів та звернеться за консультацією проктолога. Ігнорування проблеми, що повторюється, може призвести до складних наслідків у майбутньому.
Основним симптомом геморою є болі, свербіж, подразнення та набрякання після акту дефекації. Якщо дитина скаржиться на ці симптоми, необхідно звернутися до лікаря для більш точного та професійного діагнозу.
Навіть якщо дитина просто довго сидить у туалеті, це вже має викликати побоювання. Своєчасна профілактика, діагностика та лікування хвороби допоможе уникнути складних наслідків, покращити якість життя та забути про цю проблему.
Не ставте діагноз самостійно
зверніться до фахівця та бережіть здоров'я свого чада!
Діагностика дитячого геморою
Діагностика дитячого геморою є важливим процесом, який повинен проводитись у спеціалізованій клініці, хорошим доктором проктологом. Гемороїдальна хвороба може призвести до неприємних наслідків у вигляді оперативного лікування гемороюякщо не звернутися за медичною допомогою вчасно. Раннє виявлення геморою та його лікування є ключовими факторами у запобіганні розвитку серйозних ускладнень.
Обстеження фахівця може містити:
- Зовнішній огляд анального отвору;
- Пальцеве дослідження прямої кишки;
- Аноскопія;
- Ректороманоскопія;
- Загальний аналіз крові (особливо при кровотечах).
Під час огляду необхідно враховувати психологічні аспекти: діти можуть боятися лікаря, який завжди хочуть показувати проблемну область. Батькам важливо підготувати дитину до огляду проктолога, не залякувати і не вдаватися до обману.
Лікування дитячого геморою.
На ранніх стадіях хвороби слід звернутися за консультацією проктолога і не займатися самолікуванням. Некваліфіковані або необережні дії батьків можуть призвести до травмування анальної області, появи кровотеч або призвести до інших ускладнень.
Є маса методів лікування геморою у дітей, і, на щастя, більша їх частина безболісна.
Операції при дитячому геморої
Оперативне лікування геморою у дитини виконується у разі наявності тривалих проявів даного захворювання з частими загостреннями та відсутністю позитивної динаміки від консервативного лікування. Найчастіше симптоми прояви геморою усуваються комплексним консервативним лікуванням.
Якщо оперативне лікування необхідне, воно проводиться після консультації педіатра та дитячого гастроентеролога в умовах стаціонару, де створена вся необхідна інфраструктура для проведення діагностики, оперативного та післяопераційного лікування.
Важливо ще раз відзначити, що оперативне лікування геморою у дітей є крайнім заходом і використовується лише тоді, коли консервативні методи не дають позитивних змін. На щастя, здебільшого вдається обмежитися безопераційними методами лікування.
Лікування дитячого геморою без операції (консервативне)
Лікування геморою без операції Втручання є ефективним методом, що дозволяє вирішити проблему без необхідності хірургічного втручання. Однак, для досягнення позитивного результату слід звернутися до професійного лікаря на самому початку розвитку захворювання.
Для лікування геморою у дітей, головним чином, використовуються лікарські препарати допустимі для використання у дітей, такі як ректальні свічки, креми або гелі. Вони зупиняють кровотечу, покращують кровообіг і знімають подразнення слизової оболонки анального отвору та прямої кишки, сприяють загоєнню трофічних змін.
Як додаткові заходи можна використовувати спеціальні вправи для профілактики гемороюякі спрямовані на зміцнення м'язів тазу. За допомогою дитячого гастроентеролога можна скоригувати дієту, додавши більше овочів та фруктів, і виключивши жирне, гостре та смажене. Також слід контролювати дотримання гігієни анальної та періанальної області, що допоможе запобігти розвитку інфекції.
Після одужання важливо не забувати про профілактику та регулярне профілактичне медичне спостереження.
Методи народної медицини при дитячому геморої
Застосування народних методів лікування геморою теж можливо і це може бути ефективно, але ці види лікування геморою в домашніх умовах мають бути узгоджені з лікарем. Тільки при правильному лікуванні народні методи можуть бути ефективними. Зокрема, можна приймати теплі ванни та/або примочки з відварами лікарських трав:
- чебрець
- календула
- Ромашка
- шавлія
Усі процедури повинні проводитися строго за рекомендаціями та під наглядом проктолога. Під маскою геморою може ховатися чимало інших хвороб та спроби самолікування лише погіршать стан маленького пацієнта. У разі ж кваліфікованого та комплексного лікування, діти справді «переростають» геморой. При дорослішанні залежно від способу життя хвороба може знову виникнути.
Профілактика геморою у дітей
Харчування при геморої
Як і у випадку з дорослими, для профілактики хвороби вкрай важливим є дотримання правильного харчування. Меню повинно містити в достатній кількості овочі, фрукти, цільнозернові продукти, багаті на клітковину. Вони допоможуть запобігти запорам, які є основною причиною розвитку гемороїдальної хвороби.
Збагачення раціону кальцієм та вітаміном D також важливо, адже це сприяє зміцненню стінок кровоносних судин та зменшенню ризику проблем із кишечником.
Потрібно також уникати жирних, гострих, солодких та смажених продуктів, т.к. вони можуть спричинити подразнення кишечника і збільшити ймовірність розвитку захворювань.
Батьки повинні звернути увагу на кількість рідини, що споживається дитиною, оскільки запори є основною причиною утворення геморою.
Гігієна та спосіб життя для запобігання геморою
Дотримання гігієни ще один важливий фактор профілактики хвороби. Після дефекації варто не скористатися туалетним папером, а підмивати область заднього проходу теплою водою. Малюків потрібно мити дорослим, дітей старших – навчити робити це самостійно.
Також важливо обмежити перебування у сидячому положенні. Варто обмежити проведення часу за комп'ютером, чергувати сидячі та рухливі заняття. І звичайно ж змалку залучати малюків до заняття фізкультурою та спортом.