Геморой – одна з найчастіших проблем, з якою приходять на прийом до проктолога. Згідно зі статистикою, з ним стикається близько 80% населення. Геморой, як і інші проктологічні захворювання, можна лікувати у різний спосіб. Найчастіше вирішення цієї делікатної проблеми асоціюється зі складними операціями з подальшим одужанням в умовах стаціонару. Однак у більшості випадків геморой лікується без скальпеля та довгого одужання. З розвитком нових технологій у медицині все більшого поширення набувають малоінвазивні методики, які можна проводити в амбулаторних умовах. Детальну інформацію можна прочитати у статті «Що таке геморой». Зараз же пройдемося за основними малоінвазивними методами лікування геморою.
Що таке малоінвазивне втручання
Малотравматичні або малоінвазивні способи лікування геморою – це усунення гемороїдальних вузликів з мінімальними пошкодженнями покриву та слизової оболонки прямої кишки. Незважаючи на те, що при такому лікуванні не застосовується традиційний скальпель, такі методики лікуванням геморою без оперативного втручання не завжди коректно.
Порівняно з класичною гемороїдектомією вони мають низку переваг:
- Мінімальний ризик ускладнень;
- Менш тривалий реабілітаційний період;
- Висока ефективність на початкових етапах захворювання;
- Мінімальна травматичність;
- Немає потреби у госпіталізації.
Малоінвазивне хірургічне втручання доцільно проводити на І-ІІІ стадій захворювання. У разі загострення хвороби, як, наприклад, тромбоз гемороїдального вузлика, випадання вузлів або запальних захворювань анального каналу малоінвазивні методи принесуть більше шкоди, ніж користі. Для більш детальної інформації ознайомтесь зі статтею «Про геморой».
Малоінвазивні методики лікування. Лікування геморою без операції
Малотравматичні способи лікування геморою показують хороші клінічні результати, тому їх успішно застосовують в Україні та за кордоном. Кожна методика має показання та протипоказання, тому можливість їх застосування лікарі відділення проктології лікарні №3 у Миколаєві вирішують в індивідуальному порядку.
Кріотерапія геморою
Кріотерапія гемороїдальних вузлів - це методика, при якій область анального каналу швидко заморожується рідким азотом для зменшення запалення та болю. Зазвичай кріотерапія проводиться за допомогою спеціального апарату, який заморожує гемороїдальну освіту на короткий час. Це дозволяє звужувати кровоносні судини та зменшувати набряк, що призводить до зменшення хворобливих відчуттів та симптомів геморою. Кріотерапія утворень може бути проведена як при лікуванні гострої форми захворювання, так і при хронічному геморої. Маніпуляція займає лише кілька хвилин. Пацієнти можуть відчувати легкий біль та дискомфорт, але терапія вважається малоінвазивною та безпечною. Більшість пацієнтів помічає значне покращення стану після кріотерапії гемороїдальних шишок та вважає її ефективною методикою. Однак, перед проведенням необхідно проконсультуватися з проктологом і підібрати найбільш підходящий метод варіант малоінвазивного впливу. Після процедури можливе тимчасове нетримання калу. Рідкісне застосування кріотерапії пов'язане і з тим, що складно контролювати межі впливу азоту.
Склеротерапія гемороїдальних вузлів
Склеротерапія - це метод, що іноді застосовується для лікування гострого геморою. Пацієнтам вводяться склерозуючі речовини в товщу проблемного гемороїдального утворення спеціальним шприцем із зігнутою голкою. За одну процедуру можна ввести препарат лише в 1-2 горбки, щоб уникнути больового синдрому та розвитку запалення.
Склерозуюча речовина хімічно впливає на ендотелій кровоносних судин і порожнин гемороїдального наросту. Виникає тромбоз із наступною облітерацією просвіту, обсяг вузла зменшується. Повторне введення препаратів можливе щонайменше через 14 днів після сеансу. Склерозуюче лікування геморою використовують для лікування внутрішнього геморою I-II стадій з кровотечею, на пізніших етапах ефективність методу знижується та підвищується ризик рецидиву.
Позитивні віддалені результати спостерігаються лише у 20% випадків, тому метод не забезпечує радикального рятування від хвороби. Склеротерапія протипоказана за наявності у пацієнта захворювань анального каналу та промежини. Також є ризик погіршення стану пацієнта. Зокрема при введенні склерозуючої речовини в три та більше вузликів можливий тромбоз зовнішніх та внутрішніх вузлів з періанальним набряком та гіперемією шкіри промежини. Ще больовий синдром може розвинутися через введення занадто великої дози препарату, що склерозує. Тому ця методика використовується досить рідко.
Інфрачервона фотокоагуляція або інфрачервона коагуляція
Інфрачервона фотокоагуляція є однією з найефективніших методик лікування геморою. Вона заснована на використанні інфрачервоного випромінювання, яке дозволяє зруйнувати та заново зв'язати тканини гемороїдальної шишки. В результаті терапії полегшується больовий синдром, зменшується набряк та кровоточивість. Велика перевага такого лікування полягає в тому, що процедура проводиться амбулаторно та швидко.
У ході операції пацієнту вводиться спеціальний апарат, що генерує світловий потік інфрачервоних променів. Лікування проводиться без наркозу та не вимагає лікарняної відпустки. Крім того, методика може бути використана для лікування інших захворювань прямої кишки. Методика застосовується на ранньому етапі розвитку геморою, а також у випадках коли потрібно швидко зупинити кровотечу. За один сеанс можна усунути трохи більше двох вузлів, повторна процедура дозволена через 14 днів.
Лігування гемороїдальних вузлів латексними кільцями
Латексне лігування не радикальний метод і призначається на 2 - 3 стадії захворювання, якщо простежується чітка межа між судинним сплетенням та основою-ніжкою. Це необхідно для надійної фіксації кільця, з метою здавлення судини, що живить.
Процедура можлива за відсутності ознак кровотечі або запалення гемороїдальних вузлів (у стадії ремісії) та проводиться без анестезії. Сама процедура безкровна і, як правило, не супроводжується болючими відчуттями, але латексні лігатури (кільця) здавлюють тканини і можуть доставляти дискомфорт перші 2-3 дні.
За один сеанс допустиме лігування трохи більше 2-х вузлів. Для лікування потрібно кілька прийомів з інтервалом до 1 місяця.
Процес лігування латексними кільцями
Лігування гемороїдальних вузлів здійснюється за допомогою вакуумного лігатора. Під впливом негативного тиску робочої частини інструменту гемороїдальний вузол втягується в циліндр апарату. При досягненні апаратом тиску 0,8 атмосфер включається спусковий механізм, що накидається латексне кільце на гемороїдальний вузол.
Латексне кільце здавлює посудину, що живить вузол, що призводить до відмирання тканини. Відторгнення некротизованого вузла відбувається через 5 - 7 днів під час дефекації.
На місці віддаленого гемороїдального вузла утворюється сполучна тканина, загоєння відбувається через 2-3 тижні.
Видалення геморою латексними кільцями призначається лише за повної відсутності протипоказань.
Протипоказання для лікування методом латексного лігування:
- тромбоз гемороїдальних вузлів;
- наявність зовнішнього компонента;
- тріщина анального каналу;
- гострий парапроктит;
- хронічний парапроктит;
- анемія;
- гепатити, ВІЛ-інфекція;
- інфаркт, інсульт;
- патології кишечника, що вимагають подальшого обстеження та лікування.
Побічні ефекти від лікування даним методом:
- тягнучі болі;
- почуття розпирання;
- хибні позиви;
- відчуття стороннього тіла;
Алергія на латекс є протипоказанням.
Можливі ускладнення у вигляді ректальних кровотеч, обумовлені зльотом латексного кільця або передчасним відривом тканин.
Після процедури лігування забороняється:
- підняття тяжкості;
- вживання алкоголю, гострих, жирних та смажених страв;
- відвідування тренажерного залу, лазні, сауни;
- тривале сидяче становище.
.
Трансанальна гемороїдальна деартеризація (THD операція)
Трансанальна гемороїдальна деартеризація (THD) є методом лікування внутрішніх гемороїдальних вузлів, який використовує технологію альтерного приводу ультразвуку. THD полягає у прошиванні та перев'язці термінальних гілок гемороїдальної артерії під контролем ультразвукової доплерометрії. THD менш травматична, ніж традиційні методи гемороїдектомії і менш болісна.
Маніпуляція виконується лікарем-колопроктолог і зазвичай займає близько 30-40 хвилин. При THD кровотік до внутрішніх гемороїдальних наростів припиняється за допомогою пристрою, який вводиться в гемороїдальну артерію і створює радіочастотну енергію, щоб запечатати артеріальні стінки, ізолюючи гемороїдальні утворення від кровотоку. Це своє чергу призводить до їх зменшення чи повного зникнення. THD проводиться на амбулаторній основі, і пацієнти можуть повернутися до своїх звичайних повсякденних дій на наступний день після процедури. THD також корисна для пацієнтів з особливими обмеженнями, такими як ті, хто не може приймати знеболювальні засоби або хто має збільшений ризик ускладнень після традиційних методів лікування гемороїдів.
Високочастотне зварювання м'яких тканин. Ligasure (лігашу) у проктології. Лікування геморою біологічним зварюванням
Високочастотне зварювання гемороїдального вузла - це сучасна малоінвазивна методика, що використовується на початкових стадіях геморою. Для цього використовується високочастотний електричний струм, який призводить до коагуляції тканин та закриття судин. Процедура проводиться за допомогою інноваційного апарату LigaSure, який є електрохірургічним інструментом з вбудованим дисплеєм і мікропроцесором.
Операція безболісна, оскільки апарат налаштований працювати лише з тканинами з певної електричної провідністю.
У пацієнтів не виникають ускладнення після операції, і вони швидко повертаються до нормального життя.
Крім того, у пацієнтів немає необхідності носити бинти або перев'язки, оскільки судини, що працювали, швидко завантажуються і припиняють кровотечу. Високочастотне зварювання гемороїдального вузлика вважається найефективнішим підходом лікування геморою і використовується успішно вже кілька років у різних клініках по всьому світу.
Суть гемороїдектомії методом ligasure
Найновішим малоінвазивним методом лікування геморою, альтернативним класичній операції, є гемороїдектомія ligasure, що використовує апарат LigaSure.
Методика заснована на біологічному зварюванні м'яких тканин анального каналу, що формує щільну та міцну сполуку, що не потребує додаткового застосування шовного матеріалу.
Коагуляція білка здійснюється при температурі 55°С. Термічний вплив викликає коагуляцію колагену та еластину – головних складових стінок судин, що живлять гемороїдальний вузол.
Апарат ligasure формує потік імпульсів, який спрямовується в зону ураження циклічно. Після кожного циклу впливу слідує пауза, під час якої відбувається охолодження м'яких тканин. Після того, як відбулася денатурація тканин, вузол відсікається.
Електрозварювання м'яких тканин не призводить до формування зони некрозу, виключає проникнення інфекції та утворення лігатурних нориць. Зварювання тканин апаратом лігашу забезпечується за рахунок формування щільної кліпси, що запечатує просвіт судини. Імпульс апарату проходить крізь тканини, при цьому міжтканинна рідина випаровується, а колагенові волокна поступово розплавляються.
Гемороїдектомія лігашу характеризується
- швидкою реабілітацією,
- безболісністю,
- відсутністю кровотеч,
- відсутністю запальних реакцій,
- відсутністю опіків,
мінімальною кількістю ускладнень.
Переваги ligasure
Головними перевагами методу liga sure є:
- безкровність;
- безшовність;
- надточність;
- короткий відновлювальний період;
- мінімальний вплив на здорові тканини;
- міцність з'єднання біоматеріалу;
- відсутність болю;
- мінімальна частота рецидивів;
- відсутність стриктур, рубців, шрамів, що деформують анальний канал;
- висока ефективність.
Підготовка до операції ligasure
Перед процедурою пацієнту призначається спеціальна дієта, прийом проносних для повного випорожнення кишечника та додатково – очисна клізма. У призначений день за 8 годин до початку процедури пацієнтам не можна пити та вживати їжу. Знеболення може бути спинальним чи місцевим, варіант підбирається індивідуально. Допускається також загальна анестезія.
Гемороїдектомія апаратом лігашу добре зарекомендувала себе під час вагітності. Багато жінок, які чекають на дитину, страждають на геморой. У цей період напружувати органи малого тазу протипоказано, а робити класичну операцію – травматично для матері та плоду. У таких випадках зварювання живих тканин ligasure геморой є оптимальним варіантом.
Реабілітація після біологічного зварювання м'яких тканин
Процедура займає не більше півгодини, виписують хворого зі стаціонару вже наступного дня. Через кілька годин після операції можна пити, їсти та ходити. Відновлювальний період триває 2 – 3 тижні, що пов'язано з відсутністю швів та післяопераційних набряків. За класичної операції на відновлення йдуть місяці. Ризик виникнення рецидивів гемороїдектомії методом лігашу мінімальний.
Пацієнти, які страждають на геморой, дуже рідко звертаються до фахівця на початкових стадіях захворювання. Як правило, вони приходять до лікаря, коли захворювання має вже 3 чи навіть 4 стадію. Запущені випадки вимагають хірургічного лікування або альтернативного малоінвазивного варіанту, яким є гемороїдектомія апаратом ligasure.
Електрокоагуляція гемороїдальних вузлів. Електрохімічна коагуляція (Hemoron)
Електрохімічна коагуляція вузлів за допомогою сучасного апарату Геморон (Hemoron), який дає можливість проводити безопераційне лікування геморою безболісно, з невеликими витратами та мінімальними незручностями, без внесення особливих коректив до порядку дня пацієнта.
Лікування геморою апаратом Геморон у Миколаєві має низку переваг, що дозволяють застосовувати цю методику в амбулаторних умовах, тобто без госпіталізації пацієнта. Розглянемо переваги лікування апаратом Геморон детальніше:
- Процедура виконується без спеціальної підготовки пацієнта і не потребує знеболювання.
- Метод абсолютно безкровний, оскільки під час процедури немає порушення цілісності слизової оболонки прямої кишки чи шкіри.
- Процедура безболісна, оскільки модульований постійний струм практично не викликає больових відчуттів у пацієнта. Під час впливу струму на тканини гемороїдального вузла може відчуватись легке печіння або поколювання. За один сеанс можлива дія на 2 вузли. Тривалість процедури становить лише 10 хвилин. Необхідність повторних процедур залежить від стадії захворювання, що визначаться проктологом при контрольному огляді пацієнта через 7 - 10 днів.
- Відсутність необхідності у перев'язках та щоденному огляді проктолога.
Протягом терміну до контрольного огляду пацієнту рекомендовано дотримання дієти з утриманням від вживання гострих страв та алкоголю, обмеження фізичних навантажень.
Найважливішою перевагою цієї методики лікування геморою є відсутність таких ускладнень як: виникнення кровотеч у післяопераційний період, пошкодження сфінктера з подальшим нетриманням газів та калу та рубцеве звуження анального каналу.
Протипоказанням є наявність онкологічних захворювань. Пацієнтам з діабетом та гіпертонією можливе проведення процедури при зниженні показників до нормальних.
Апарат Геморон використовується для безболісного лікування геморою у лікарні №3 м. Миколаїв (Дубки). Записатися на консультацію та прийом проктолога у Миколаєві можна
Радіохвильова абляція вузлів. Радіочастотна абляція (РЧА)
Суть радіочастотної абляції полягає у впливі на патологічну тканину потужним електромагнітним випромінюванням. Під впливом цього випромінювання відбувається нагрівання внутрішньоклітинної рідини з її випаром. Це призводить до руйнування гемороїдального вузла.
Метод найбільш ефективно використовується в лікуванні геморою І та ІІ стадії. При ІІІ та ІV стадіях є сенс використовувати його в комплексі з апаратом біологічного зварювання тканин.
Абляція також знаходить застосування в інших галузях хірургії - гінекології, судинної та абдомінальної хірургії, кардіохірургії.
Хід операції методом радіочастотної абляції:
- В анальний канал вводять аноскоп (для доступу до гемороїдальних вузлів)
- До основи гемороїдального вузла підводять електрод.
Що проводить високочастотне електромагнітне випромінювання. - Коагуляція судини.
Під впливом електрода живляча ніжку вузла судина коагулюється, тому кровотечі не виникає. - Відмирання вузла.
В результаті операції вузол позбавляється живлення і через деякий час некротизується (відмирає) і відторгається при стільці.
Особливості методу РЧА при лікуванні геморою
- Відсутність термічного ураження.
Електрод, що вводиться в основу ніжки гемороїдального вузла, не нагрівається. - Профілактика рецидиву геморою.
При радіочастотній абляції слизова оболонка анального каналу припаюється до стінки прямої кишки.
Реабілітація та анестезія при видаленні геморою методом РЧА
У 90% випадків при радіочастотній абляції не потрібна анестезія. Процедура проводиться в амбулаторних умовах, без особливої підготовки та не потребує госпіталізації. Вплив на тканини радіочастотною абляцією можна порівняти з лазерною хірургією, тому в багатьох приватних клініках радіочастотну абляцію називають лазерною абляцією.
Переваги радіочастотної абляції
- Найменша вартість порівняно з лазерною хірургією
- Менша потреба у медикаментах
- Короткий відновлювальний період
- Має антисептичний ефект і не вимагає особливої обробки
- Мінімальний дискомфорт процедури (порівняно, наприклад, з лігуванням)
- Середній час процедури - 10 хвилин
Лікування геморою методом радіочастотної абляції у місті Миколаєві можливе на базі відділення проктології міської лікарні №3 (Дубки). Для запису на прийом скористайтесь формою.
Ефективність лікування геморою без операції – малоінвазивними методиками
З урахуванням спостережень за пацієнтами, які пройшли лікування малоінвазивними методиками віддалених результатів можна сказати, що вони дають максимальні результати на початкових етапах хвороби. У деяких ситуаціях можна комбінувати малоінвазивні втручання. Які саме поєднувати засоби та підходи залежить від характеру та вираженості патологічних змін. Більше про класифікацію етапів розвитку геморою можна дізнатися у цій статті.
На ранніх етапах розвитку геморою вкрай ефективно медикаментозне та склерозуюче лікування, а також обробка інфрачервоним випромінюванням. На другій стадії захворювання можна застосовувати склерозуюче лікування, лігування гемороїдальних вузлів або THD гемороїдектомізація. На третій стадії геморою останні дві методики показують найкращі результати.
На пізніх етапах геморою доцільніше застосовувати оперативні методи лікування. Методи малоінвазивного лікування на пізніх стадіях хвороби можна використовувати для зупинки кровотечі як початковий етап перед консервативним лікуванням. Якщо геморой поєднується з іншими захворюваннями анального каналу, параректальної клітковини, також потрібне радикальне лікування – гемороїдектомія. Докладніше – у цій статті.
На базі відділення проктології міської лікарні №3 м. Миколаєва використовують різноманітні методи лікування захворювань прямої кишки та анального каналу. Необхідний спосіб підбирається не за бажанням пацієнта, а на підставі оцінки конкретного клінічного випадку, результатів обстеження, ускладнень.
Часті питання
Позбутися геморою без операції можна за допомогою малоінвазивних методів лікування, таких як лазерна коагуляція або склеротерапія. Ці методи допомагають усунути симптоми та повернути вени у нормальний стан.
Зовнішній геморой виникає під шкірою навколо анусу, тоді як внутрішній геморой розвивається усередині прямої кишки. Обидва типи можуть спричиняти схожі симптоми, але лікування може відрізнятися.
Найчастіше призначають мазі та ректальні супозиторії, які допомагають зменшити запалення та свербіж. Лікар може також рекомендувати препарати для покращення кровопостачання.
Якщо вузли випадають, це може бути ознакою прогресуючого геморою. Рекомендується звернутися до проктолога для діагностики та обговорення методів лікування, включаючи малоінвазивні варіанти.
Час відновлення залежить від лікування. Після малоінвазивних процедур, таких як лазер, відновлення може тривати лише кілька днів, тоді як після хірургічного видалення може знадобитися більше часу.
Не рекомендується призначати собі лікування самостійно, оскільки це може посилити ситуацію. Найкраще проконсультуватися з проктологом для отримання правильної діагностики та рекомендацій щодо лікування.
- Автор
- Категорія Геморой
- Дата публікації
- Останнє оновлення 11 вересня, 2024
Категорії
Теги
Останні пости
Уявіть ваше тіло як будинок, а куприковий свищ — як прихований витік, що повільно руйнує фундамент. Це стан, що часто проявляється у вигляді болючого набряку біля куприка,…
Читати даліЧи знаєте ви, що приблизно кожен 20-й українець страждає на запальні захворювання кишечника (ВЗК)? Розуміння симптомів, способи діагностики запалення кишечника лікарями та доступні методи лікування можуть…
Читати даліЩо таке кіста куприка? Відома як пілонідальна кіста, вона зазвичай утворюється біля основи вашого хребта і часто містить волосся та залишки шкіри. Якщо вона заразиться.
Читати даліПарапроктит дієта: повний посібник із харчування під час хвороби та після операції Дослідження складнощів харчування під час хвороби та відновлення після операції на парапроктит може бути…
Читати даліГемороїдальний свищ – це серйозне захворювання, яке може значно погіршити якість життя пацієнта. Розуміння природи нориць, їх діагностика та ефективне лікування хірургом проктологом є ключовими.
Читати далі